İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KÜNYE

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


SPORLA KİLO AL!

İskender Kordu

29 Mayıs 2014, 10:12

İskender Kordu

SPORLA KİLO  AL!

 

Hakan NERGİS diyor ki : Kilo almak kilo vermekten daha zor bir durumdur. Sabır ve disiplin ister.

 

Egzersiz yapanlar öncelikli olarak normal bireylerden daha fazla enerji harcadığının farkında olmalı. Öğünlerini atlamamalı. Öncelikli olarak sporcu neden beslenmesine dikkat edecek bilmeli.

SAKATLIKLARDAN KORUNMAK İÇİN

PERFORMANSINI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAK İÇİN

SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN

 

Beslenmenin diğer bir önemi ise sporcunun antrenman sonrasındaki toparlanma sürecine katkı sağlamasıdır. Doğru toparlanma sürecinde olan sporcunun performansı da artacaktır. Kilo alma ve verme durumu sezon içindeki ve sezon dışındaki stratejileri göre değişiklik gösterebiliyor. Bir kamp dönemi beslenmesiyle sezon içindeki antrenman döneminde bile farklılıklar gözle görülebilir düzeyde tamamen farklıdır.

 

Beslenmenin önemi şu ifadeyle anlayabilirsiniz. Antrenman süresi 1-2 saat arasında değişiklik gösterse bile beslenme 24 saat devam eder. Yani antrenman 1-2 saat, beslenme 24 saat sürer. Egzersiz yapanların beslenmesi ; hem yapılan antrenmana göre, hem de kişiye göre farklılık gösterir.

 

Sporcunun herhangi bir fizyolojik problemi olup olmadığına göre,

Antrenman sıklığı ve süresine göre,

Sporcunun yaşam tarzı ve çevresindeki faktörlere göre,

Yapılan antrenman türüne göre,

Sporcunun hangi dönemde olduğuna göre.

Sakatlığı olup olmadığına göre…

Kişilerin kan tahlilleri, idrar tahlilleri vb. laboratuar testlerini yaptırması gerekiyor.

 

Antrenman öncesi karbonhidrat antrenman sonrası protein alımına dikkat edilmeli. Karbonhidrat kompleks ve basit olarak tercih edilmeli. Örnek vermek gerekirse buğday ekmeğinin üzerine reçel sürüp tüketmek gibi.

 

Antrenman sonrası için ise protein ve karbonhidrat tüketimi yapılmalı. Burada önemli olan harcanan enerjinin kesinlikle alınması gerekiyor. Kilo almak isteyenler ise harcanan enerjiden daha fazlasını almalıdır. Örnek vermek gerekirse ızgara et yanına karışık bir salata,muzlu süt vb.

 

Antrenman sırasında kaslar yıkıma uğradığından bunların tamir edilmesi gerektiğinden protein ve karbonhidrat tüketimi önemlidir. Kişiler elbette gıda takviyeleri kullanabilir ama bunları kendi başlarına değil, işin uzmanıyla yapmalıdır. Çünkü herkesin alması gereken miktarlar değişir, kimi kişilerde alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor. AMA şunu unutmayın her şeyin en iyisi doğal olanıdır.

http://hakannergis.blogspot.com.tr/

www.hakannergis.com

Bu haber 4239 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi