İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KÜNYE

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


TANSİYON HASTASIYIM, SPOR YAPIYORUM!

İskender Kordu

05 Mayıs 2014, 23:19

İskender Kordu

TANSİYON HASTASIYIM, SPOR YAPIYORUM!

 

TANSİYON NEDİR ?

Atardamarların içindeki kan basıncı ifade eder. Bu basınçla, kan vücuttaki bütün organ ve dokulara gider ve organ ve dokular yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli maddeleri kandan alır. Tansiyonun 2 iki şekli bulunmaktadır. Halk arasında büyük tansiyon olarak bilinen sistolik basınç 10 ila 14 cm (cıva basıncı) olarak kabul edilir. Küçük tansiyon olarak bilinen diastolik basınç ise 9 cm (cıva basınç) olarak kabul edilir. Bu oranların gereken değerlerde olmaması yüksek ve düşük tansiyon problemlerini ortaya çıkarır.

Peki tansiyon problemi olan kişiler nasıl spor yapmalı ?

Birincil olarak sporu düzenli bir yaşam etkinliği haline getirmemeliler. Yüzme, koşu, bisiklet ve ağırlık çalışması yapabilirler. Önemli olan neyi ne kadar süre, ne yoğunlukta ve ne sıklıkta yaptığındır. Eskiden tansiyon hastalarına ağırlık çalışmaları uygun görülmezdi. Şimdi bu literatür değişti. Tansiyon hastaları haftanın iki günü hafif ve hafifüstü ek ağırlıklarla çalışabilir. Antremanları ortalama 30 ila 60 dakika arasında sürmelidir.

Bir önemli nokta beta bloker ilaçlardır. Hemen araştırmalısınız BETA BLOKER nedir diye. Bir eğitmeniniz ve siz kullandığınız ilaçları iyi tanımalı, iki tansiyon cetveli oluşturulmalısınız.

Spor faaliyetlerinin düzenli hale getirildiğinde tansiyon ilaçlarında azalma gerçekleştiği yapılan araştırmalarda saptanmış durumdadır. Antrenman sırasında tansiyonunuz yükselecektir. Bu çok normal bir durumdur. Bunu neden söylüyorum antreNman sırasında veya hemen sonrası da ölçerseniz, ulaştığınız veri sizi korkutmasın.

Ayrıca tansiyon hastaları sabah sporunu tercih etmemeli. Neden mi? Sempatik sinir sisteminin aktif hale gelmesiyle adresnalin, efedrin ve kortizon gibi hormonlarda artış olduğundan tansiyonda yükselme oluşur.

Spor her daim hayatınızda olsun! Unutmayın haftalık kemoterapi yaklaşık 5–10 Bin lira arasında değişiyor !

Bu haber 4531 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi