İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KÜNYE

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


ERGENLİKTE SPOR

İskender Kordu

22 Mayıs 2014, 22:55

İskender Kordu

ERGENLİKTE SPOR

 

Ergenlik, vücudumuzun çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönem 10– 20 yaşları arası olarak kabul edilmektedir. Ergenlik döneminde fizyolojik, anatomik ve psikolojik değişiklikler meydana gelmekle birlikte ergen bedensel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme de girmiştir. Erkekler ve kızlar arasında farklılıklar olmaktadır. Kızlar erkeklere göre daha erken yaşlarda ergenliğe girmektedir.

ERKEKLERDE : Boylarında (10 – 30 cm) ve kilolarında (6 – 20 kg) artış görülür. Cinsel organlarda değişiklik meydana gelir, ses değişimi yaşanır, tüylenme ortaya çıkar. Sivilce ve yağlanma görülür, ama kızlar bu konuda daha şansızdır. Karşı cinse karşı ilgisi artar. Ruhsal, duygusal ve zihinsel olarak farklı bir yola girdiğinden psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Aileyle çatışma yaşanabilir.

KIZLARDA: Boylarında (10 – 20 cm) ve kilolarında (5 – 18 kg) artış görülür. Kadınlığı temsil eden göğüslerde ve cinsel organlarda değişlikler yaşanır. Hormonal salınımdan ve doğurganlık özelliğinden kaynaklı erkeklere oranla yağlanma ve sivilce oluşumuna yatkındır. Ruhsal, duygusal ve zihinsel olarak  farklı bir yola girdiğinden psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Erkeklerde de olduğu gibi aileyle çatışmalar yaşanabilir.

Konuya temel olarak değindikten sonra ergenlik döneminde hangi sporu tercih etmeliyiz sorusunu açıklayacağız ve bu dönemde ortaya çıkan diğer değişikliklerden bahsedeceğiz.

Ergenlik döneminde beslenme alışkanlıklarının bozulduğuna çok sık rastlarsınız. Bu dönemde aşırı şekerli besinler, fast food vb. besinlerin tüketiminin artığı görürsünüz. Bununla birlikte düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik ergenlik döneminin daha sıkıntılı geçmesine neden olmaktadır. Ergen bu dönemde kötü alışkanlıklara yönelebilmektedir.

Ergenlik döneminde uzak doğu sporlarını kısaca halk tabiriyle kavga – dövüş içerikli sporları ergenleri yönlendirmeyin daha çok takım sporları voleybol, basketbol vb. sporlara yönlendirmelisiniz. Bireysel sporlar yerine takım olgusunun olduğu sporlara yönlendirmeler yaparsanız, ergen daha fazla sosyalleşecek ve iletişim kurmak ergeni rahatlatacaktır. Psikolojik açıdan zinde olacaktır.

Beslenme önerileri ise aşırı şeker tüketiminden, abur cubur tüketiminden, ne yemesi gerektiğinin farkında olmalı, öğün atlamamalıdır.

Uyku ergenlikte büyümenin optimum seviyesinin yaşandığı evrelerdendir.. Gece 23.00 ila 03.00 arası büyüme hormonu salgısı artar.

Ergenlikte sporu hayatına monte edenler ergenliği daha rahat atlatabilmektedir.

Çünkü dokulara daha fazla oksijen gider.

Endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) salgılanır.

Ergen için güzel görünmek önemli olduğundan kendini daha zinde ve güçlü hisseder.

Kilo alıp kötü bir görünümde olma düşüncesinden kurtulur.

Doğru egzersizle daha sağlıklı kemik ve kas dokusuna sahip olabilir.

Kötü alışkanlıklara yönelme eğilimi azalır.

Paylaşmayı, grupla birlikte bir şeyler yapmayı öğrenir.

Özgüveni artar, liderlik yönü gelişir.

Kalp – damar sistemini güçlendirir.

Solunum sistemi kapasitesini artırabilir.

Yazılacak o kadar çok şey var ki yaz yaz bitmez

Bugünkü yazımda anlayacağınız ana tema beslenme,uyku ve sporu doğru kullanırsak ergenlikte ortaya çıkan sorunları bertaraf edebiliriz.

SPORLA KALIN

hakannergis.blogspot.com.tr

www.hakannergis.com ‘YAKINDA’

Bu haber 5311 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi