ALTYAPILARDA EĞİTİM/ İSKENDER KORDU YAZIYOR


Açıklama: Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri de altyapılarda oyunculara yeterli eğitim verilmemesi.
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2021
Geçerli Tarih: 29 Ekim 2021, 00:58
Site: İSTANBUL AMATÖR
URL: http://www.istanbulamator.com/haber_detay.asp?haberID=55704


ALTYAPILARDA EĞİTİM

MTVlM2E3NTc2M2NmYTE
Türk futbolunun  en büyük sorunlarından biri de altyapılarda oyunculara yeterli eğitim verilmemesi. Futbolculuğum döneminde kendimin de içinde olduğu, yıllardan beri de gözlemlediğim en önemli konu altyapılarda görev yapan  teknik adamların  genellikle yetenekli oyunculara yönelmesi. Her teknik  adam altyapıdan birer Maradona çıkarma derdinde. Bu düşünce nedeniyle yıllardan beri doğru dürüst  ne sol bek, ne stoper, ne önlibero, ne santrafor, ne de kanat oyuncusu yetiştiremiyoruz. Oysa Maradona'nın oynaması için etrafındaki askerleri  unutuyoruz. Futbolun sadece  generallerden ibaret olduğunu zannediyoruz. Türk futbolunun geldiği noktada büyük olarak tabir ettiğimiz takımların en büyük sıkıntısı  da bu. Özellikle transfer  döneminde yapılan transferlerde de buna hep birlikte tanıklık ediyoruz.

Bu nedenle altyapılarda artık futbola bakış açımızı  değiştirmemiz lazım. Antrenörlerin sonuç odaklı  değil yetiştirmeyi ve oyuncunun gelişimini öne koyarak eğitim odaklı çalışmaları gerekmektedir. Futbolda sadece 10 numaralı pozisyonun olmadığını, her pozisyonun kendine göre  değerli olduğunu bilmeli. Bugün bakıldığında 10 numarayı değerli kılan  arkasında onun açıklarını kapatan, takım savunmasına inanılmaz katkılar veren 6 ve 8 numaraların olduğu akıllardan çıkarılmamalı. Bir diğer nokta da altyapılarda şampiyonluğun önemli olmadığı, oyunun daha çok öne çıkması gereken ayrıntı olduğu bilinmeli. Oyunculara futbola başladıkları ilk günden itibaren kazanma duygusunun değil temel futbol bilgilerinin öğretilmesi, oyuncu hem toplu hem de topsuz oyunda geliştirilmeli, oyunun iki yönünde de eğitilmelidir.

Altyapıların  en büyük sorunlarından biri de sahte lisansla futbolcu oynattırılması. Bu antrenör tipleri o sezon şampiyon olarak hem kendini kandırmakta hem de kendi yaşından iki yaş küçük gruplarda oynattığı oyuncunun yanlış etik değerlerle yetişmesine neden olmaktadır. Altyapıda oyuncu gerçek yaşında oynatılarak gerekirse yenilmeyi ve yenilgiyle baş etmeyi öğrenmeli.

Bir diğer sıkıntı da antrenörlerin şampiyonluğu kazanana kadar hep kazanan kadrolarla  devam etmesi, geniş kadroda yer alan oyuncuları hep yedek olarak görmesi, oyuncuları geliştirmek yerine kazanma odaklı çalışmaları. Antrenörlerin bu yöndeki davranışları oynamayan oyuncular üzerinde olumsuz etkiler yaratırken bir çok oyuncu daha küçük yaşlarda oyuna  küsmekte, belki de ileride yıldız olabilecek bir çok filiz daha açmadan soldurulmaktadır. Antrenörler mesleklerini yaparken  egolarını bir kenara bırakmalı, oyunculara bir eğitimci gibi yaklaşmalı, işini yaparken de bugünü değil 5 yıl 10 yıl sonrası  düşünürek daha vizyonlu bir bakış açısıyla mesleğine yaklaşmalı.

İşini iyi yapanlar yok mu bu meslekte? Tabi ki var. Sözümüz meclisten dışarı. Bu yazıyı yazarken amacım altyapıda çalışan emekçilerimizi eleştirmek değil yol göstermek.