İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


ÖZKAYNAK YAPILANMASINA DÖNÜŞ BAŞLAMALI/ FUAT CÖRÜT YAZIYOR

ÖZKAYNAK YAPILANMASINA DÖNÜŞ BAŞLAMALI/ FUAT CÖRÜT YAZIYOR

Tarih 14 Mayıs 2020, 01:32 Editör İskender Kordu

Teknik direktör Fuat Cörüt ilk yazısında Covid 19 salgını sonrasında amatör kulüpler için kurtuluşun altyapılara ve özkaynak düzenine dönüş olduğunu ortaya koyarak konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı

ÖZKAYNAK YAPILANMASINA DÖNÜŞ BAŞLAMALI.

 

COVİD-19 salgın hastalığının ortaya çıkmasıyla, kulüpler finansal, ekonomik yönden sıkıntı çekmeye başlayacaklar. Kulüpler artık bir planlama içerisinde olmak zorunda olduğunu gördüklerini düşünüyorum. Bundan sonra stratejilerini belirleyip altyapıya ciddi bir şekilde yönelmelidir. Ülkemizde ciddi anlamda altyapıya önem veren kulüpler maalesef bir elin parmağını geçmez durumda. Kulüplerin işler altyapı sistemlerine sahip olmasının pek çok maddi faydasından bahsetmek mümkün. Günümüz futbolunda, başarıya giden yolların en başın da hep altyapı var diye maalesef günleri geçirdik sadece. Kulüplerin altyapılarının, ne kadar organize olduğu, bu anlamdaki yatırımların ne denli güçlü olduğu, özkaynak sistemine bakış açısının hangi ölçülerde bulunduğu bu günlerde daha çok önemli hale geliyor.

Aslında işin gerçeğinde baktığımızda, mantalite anlamında konunun tam da anlaşılamadığı bir gerçek. Gerek özkaynak düzeninin oluşturulması, gerekse yönetim anlamında konuya bakış açısının, istenilen düzeyde olmadığı görülüyor. Özkaynak yapılanması ile ilgili yapılacakları, öncelikle saha, tesis ve yetersiz imkanlar olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle amatör futbol düzeyinde, mutlaka, çok daha nitelikli antrenman sahalarına ihtiyaç var. Altyapı gruplarında, oyuncu yetiştirme anlamında, saha ve tesis şartlarının uygunluğu birinci kriter olmalıdır. Altyapı oyuncu topluluğu, öncelikle üst gruba oyuncu yetiştirme amaçlı dizayn edilmelidir. Amaç, üst gruba mümkün olduğunca yeni ve genç oyuncu kazandırmak olmalıdır.

Öncelikle kendi futbol ekolüne uygun bir altyapı örneği seçmeli her kulüp. Bir sistem geliştirmeli, böylece kendi futbol felsefesine uygun adımlar atmış olacaklardır.

Altyapılarda, ilk hedef asla yarışmacı takım yaratmak olmamalı, yarışmanın içerisinde kalıp geleceğe yönelik oyuncu yetiştirmek olmalıdır. Bugünü değil, yarını hedefler zihniyetle çalışmak, temel prensip olmalıdır. Futbolumuzdaki temel altyapı mantalite sorunu, işte buradaki tam tersi zihniyette yatıyor aslında. Genellikle kulüp yöneticileri, özellikle antrenörler altyapılar düzeyinde de mutlaka sonuç bekledikleri için asıl konunun dışında kalabiliyorlar. Günü kurtarmak amaçlı bu yaklaşımlar futbola yarardan çok zarar sağlıyor.

Altyapı antrenörleri çok kısıtlı imkanlarla bir şeyler yaratmak, oyuncu yetiştirmek adına çalışmakta. Bu da idealist bir mantalitenin, çok uzağında kalınması demek oluyor. Altyapı antrenörlerinin maaşları, çalışma imkanları, mümkün olduğunca geliştirilmelidir ki, onlar da geleceğe dair çok daha verimli adımlar atabilsinler.

Maalesef bu gibi olgular, ekonomi ile paralel anlamda gelişiyor. Kulübün altyapıdaki düşence tarzı ve yapısı ne kadar sağlam olursa, altyapı yatırımları, altyapılara bakış açısı o kadar sağlam olur. Özellikle, amatör düzeydeki futbol kulüplerinin, bulundukları bölge bazlı desteklerden yararlanması, büyük önem taşıyor. Büyük firmalardan, belediyelerden, çevredeki çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanacak her destek, kulüpler için yeni yatırımların yolunu açacak anahtarlardır.

 

Bu haber 4441 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

TEPECİKSPOR'UN 4 HAFTAYA İHTİYACI VAR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR

TEPECİKSPOR'UN 4 HAFTAYA  İHTİYACI VAR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR Misli.com 3.Lig 2.Grupta mücadele eden B.Çekmece Tepecikspor sezonun ilk haftasında Yozgat 1959 FK'ya karşı gör...

AMATÖRLERİN HAKLI İSYANI

AMATÖRLERİN HAKLI İSYANI Türkiyede profesyonel ligler başlarken başta Bölgesel Amatör Lig olmak üzere Süper Amatör Küme ve alt ligler hakkı...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi