İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


SELİMPAŞANIN YERİ 2.AMATÖR DEĞİL

SELİMPAŞANIN YERİ 2.AMATÖR DEĞİL

Tarih 03 Temmuz 2019, 00:47 Editör İskender Kordu

Selimpaşaspor Sportif Direktörü Nursal Bilirden Haber Ekspres Spor Servisine samimi açıklamalar. Sezonun sona ermesiyle birlikte sessizliğini bozan Bilir Selimpaşasporun daha iyi yerleri hak ettiğini belirterek kurumsallaşmanın da önemine dikkat çekti.

“SELİMPAŞA’NIN YERİ 2.AMATÖR DEĞİL”

 

Selimpaşaspor Sportif Direktörü Nursal Bilir’den Haber Ekspres Spor Servisi’ne samimi açıklamalar. Sezonun sona ermesiyle birlikte sessizliğini bozan Bilir Selimpaşaspor’un  daha iyi yerleri hak ettiğini belirterek kurumsallaşmanın da önemine dikkat çekti.

 IMG-6874

Sorularımıza içtenlikle yanıt veren Bilir daha önce bölgemizden bir çok oyuncunun Süper Lige kadar gittiğini ancak artık üst seviyede oyuncu yetişmediğini, teknolojinin gençler üzerinde olumsuz etkiler yarattığını, oyuncuların artık futbolu bir amaç olarak görmediklerini ifade etti.

“SELİMPAŞA’NIN YERİ DAHA ÜST LİGLER OLMALI”

HABER EKSPRES: Yıllarca formasını giydiğiniz, yöneticiliğini, teknik direktörlüğünü ve kulüp başkanlığını yaptığınız Selimpaşaspor’un bugün geldiği noktayı yeterli buluyor musun? Sizce Selimpaşa’nın yeri şu anda neresi olmalı?

NURSAL BİLİR:  Selimpaşa’nın bir kere nüfus olarak potansiyeli yüksek bir mahalle. Potansiyeli yüksek bir olmasından dolayı olacağı yer burası olmamalı. Daha üst ligler olmalı. Silivri bölgesinde profesyonel Silvrispor’un haricinde diğer kulüpler içinde amatörün üst noktalarında oynayan herhangi bir takımımız yoktur. Selimpaşa bu potansiyelle bu liglerde olması gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde ilginin, alakanın, çok yoğunlukta olduğu bir Selimpaşaspor kulübü haline getirmek aslında bu mahallenin, eşrafının görevlerinden biri olmalıdır. Bu başlangıçla bu dönemde iyi birşeyler yapmak için uğraş vereceğiz. Mümkün oldukça Selimpaşa’nın genç, eski topçularından oluşan arkadaşları, yönetim kadrolarının içerisine katmayı planladık. Bu plan doğrultusunda her seçim yeni genç arkadaşları kulübün içinde yer almaya özendireceğiz. Ve kulübün 2.Amatörde değil bir BAL Ligi kulübü olması önemlidir. Ama bunun da belli şartları vardır. Özellikle finans kısmını halledemeden hiçbir başarı elde edemezsiniz. Ayrıca kulüp kendi ayakları üzerinde durabilen kurumsal bir yapıya sahip olmalıdır. Bu kurumsallığı uzun süre taşıdığında eninde sonunda BAL Ligine, oradan profesyonel ligdeki yerini almalıdır.

“EN BÜYÜK ENGEL TEKNOLOJİ”

HABER EKSPRES: Senin futbolculuğuna da biliyorum. Hırslı, agresif, yenilgiyi kabul etmeyen, sonuna kadar savaşan bir futbolcu olarak bugün amatör liglerdeki futbolcu profilini nasıl buluyorsunuz? Sizin oynadığınız dönemle bugün gelinen noktayı karşılaştırabilir misiniz?

NURSAL BİLİR: Yeni nesil futbolcularının teknolojiyi kullanımı ile  alakalı çok fazla zaman harcadıklarından dolayı bu durumun spor çalışmalarına ve fizik yapılarının gelişimine engel olduğu aşikardır. Bu  yüzden eski oyunculardaki yetenek, hırs, çalışma azmi, başarı yeni nesil sporcularda maalesef gelmemektedir. Saha ve zemin şartları dahil olmak üzere iyileştirildiği bugünlerde daha iyi sporcular yetişmesi gerekirken iyi sporcu profiline sahip olamayan yeni bir nesil sporcu liglerde mücadele etmektedir. Çok büyük amaç olarak da görmedikleri için başarıları sınırlı kalmaktadır. Bizler eski dönemlerde çalışmalara  katılmak için bir sürü yol kat edip hiç aksatmadan devam ederdik. Bu dönemin sporcularında maalesef bu idman devamlılığı, çalışma devamlılığı az gözükmektedir. Ne kadar az çalışırlarsa da o kadar başarısızlık ortaya çıkar. Önceden bölgeden çok kaliteli, çok üst düzeyde oynayan oyuncular çıkarken şu anda bölgemizde kaliteleri üst seviye oyuncular çıkmamaktadır. Üst liglerde adını çok fazla duymamaktayız.

IMG-6877

“SADECE MAÇ KAZANMAK ÖNEMLİ DEĞİL”

HABER EKSPRES: Senin çalıştırdığın takımlarda her zaman sistem oyunu görmekteyiz. Çalıştırdığın takımlardaki bir çok oyuncunun da kendisini geliştirdiğini ve profesyonel liglere kadar çıktığını görüyoruz. İşin sırrını anlatır mısınız?

NURSAL BİLİR: Öncelikle her hocanın kendini antrenman periyotlamasıyla ilgili bir tarzı olduğunu bilip sezon planlamasında oyuncularının tamamen gelişimine etki edecek şekilde hazırlamalıdır. Sadece maç kazanmak, maç oynamak, antrenman yapmak, gelip gitmekle bu sistemi işletemezsiniz. Gelişimle ilgili güncel bütün antrenman periyotlamalarıyla ilgili çalışmaları, örnekleri kendi bünyesinde toplayıp bunları harmanlayarak, kendi oyuncularına katkı sağlamak amacıyla çok iyi antrenman programları uygulamalıdır. Ayrıca maç esnasında oyuncuların pozisyonlarını değiştirerek oyuncunun en iyi oynayabileceği bölgeyi seçmek, oyuncunun gelişimi açısından çok önemlidir. Ayrıca oyuncuların sosyal yaşantıları ve sporculuk yapılarını geliştirmek de çok önemlidir.

“İKİNCİ ÖĞRETİM GETİRİLMELİ”

HABER EKSPRES: Bölgede antrenör olarak hak ettiğin yerlere gelemediğini düşünen isimlerden biriyim. Sistem belli yerlere gelmenize engel oluyor mu?

NURSAL BİLİR: Yeni antrenörlük sistemlerinde lisans geçişlerinin belli bir kuralla uygulandığı dönemdeyiz. Bunu gerek FİFA ve TFF Eğitim Dairesi Birimi tarafından gerekli açıklamalar yapılarak  biz antrenörlere sunmaktadır. Ama üretilen bir proje olarak bizler gözükmemekteyiz. İlk diplomalarını alan antrenör arkadaşlar da olmak üzere bizler iyi yerlerde antrenör olarak görev alma hedefine başlangıçta koşarken daha sonra sistemden kaynaklı ve üst liglerde oynayan oyuncuların puanlarından kaynaklı en alt diplomaya sahip olan arkadaşların hep önüne geçmektedir. Aslında çalışan antrenörlerin çalıştıkları her yıl için puanlama sistemlerinin resmi olarak oturulup sisteme dahil edilmesi önemlidir. Antrenörlükte ilerlemek isteyen veya ilerlemek istemeyenlerin ayrışımı bu puanlama sistemi ile yapılabilir. Ayrıyeten TFF’nin eğitim sistemlerindeki çalışmaları TÜFAD işbirliği ile güzel ilerlemektedir. Bizler  de eğitim almak için her yıl müracaatlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Ama maalesef bu işin çalışma kısmında olan, eğitim kısmında olan belli bir arkadaş gurubunun ve bu alt lisans gurubunun üst tarafta yer alması yakın tarihte pek olmayacağını düşünüyorum. Bizler daha iyi sporcular yetiştirmek için, daha iyi bir eğitim almak için lisansımızı yükseltmek istemekteyiz. Ben mahallemde en alt lisansla değil en üst lisansla eğitim vermek, aldığım eğitimleri bölgedeki sporculara aktarmak benim için ve bizler için çok önem arz etmektedir. Bir proje kapsamında benim düşüncem TFF’nin gösterdiği eğitimlerin ikinci öğretim olarak yıllara yayılması, belirlenen aynı şartlarda okul niteliğinde bu eğitimin verilerek daha iyi daha kaliteli sonuçlar doğuracaktır. Son dönemlerde TÜFAD ve İstanbul Şubesi çalışmalarında çok kaliteli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlere bir yenisini de benim anlattığım ikinci  öğretim şeklinde olan kısmını da düşünürlerse, bu konuda çalışırlarsa antrenörlerimizin gelişimi ve eğitimi anlamında katkı sağlayacaklardır.

Röportaj: İskender KORDU

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2.AMATÖR KÜME

SUBAŞININ ONURU OLDU

SUBAŞININ ONURU OLDU Amatör 2.Küme ekiplerinden Subaşısporda bu sezon gençlerin takıma kazandırılmasında en önemli rolü yeni transferler...

ÖZKAN VE DÖNMEZDEN BÜYÜK VEFA

ÖZKAN VE DÖNMEZDEN BÜYÜK VEFA Amatör 2.Küme ekiplerinden Yeşilbayırspor Kulüp Başkanı Okan Özkan ile teknik direktör Volkan Dönmez eski kulüp baş...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi