İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


EĞİTİM VE SPOR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR

EĞİTİM VE SPOR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR

Tarih 06 Nisan 2018, 17:06 Editör İskender Kordu

Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri de eğitim sistemi ile sporun birlikte yürütülemeyecek noktaya gelmesi. Bir yandan futbol hayatını sürdürmek isteyen genç oyuncular bir yandan da eğitim müfredatının hayatının büyük bir bölümünü kaplaması nedeniyle adeta nefes alamayacak bir noktaya gelmiş durumda.

EĞİTİM VE SPOR

Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri de eğitim sistemi ile sporun birlikte yürütülemeyecek noktaya gelmesi. Bir yandan futbol hayatını sürdürmek isteyen genç oyuncular bir yandan da eğitim müfredatının hayatının büyük bir bölümünü kaplaması nedeniyle adeta nefes alamayacak bir noktaya gelmiş durumda. Yoğun ders programları ve sınavlar nedeniyle hem okulu hem de futbolu birlikte yürütmek zorunda kalan bir çok genç oyuncu tercih yapmaya zorlanıyor. Peki neden gençlerimizi bu tercihi yapmak zorunda bırakıyoruz? Eğitim müfredatı gençlerin okulla futbolu birlikte yürütmesine olanak sağlayamaz mı?

Bence Milli Eğitim Bakanlığı özellikle okul ve sporu  birlikte götürmek isteyen öğrencilere pozitif bir ayrımcılık yapmalı, öğrencileri sporla okulu birlikte yürütmeye özendirmelidir. Çünkü günümüzde eğitim sisteminin baskısı altında iyi bir sporcu derslerinin aksaması, okul saatlerinde antrenman ve maçlara katılmak zorunda kaldığı için hem okulundan geri kalmakta, bu da ders notlarına yansımakta, öğrenci aileleriyle spor kulüplerini de karşı karşıya getirmektedir.

Bence bu konunun çözümü yine devletin elinde. Büyükşehirlerde artık betonlaşmanın önüne geçilemez bir şekilde arttığı, gökyüzünün resimlerde kaldığı, boş arsaların da neredeyse tamamen parsellenerek büyük rezidanslara, gökdelenlere ve AVM’lere dönüştüğü günümüzde gençlerimize spor yapacak alanlar da maalesef sayılı hale geldi. Eğitim ve sınav sisteminin baskısı altında, spor yapabileceği sahaları da elinden alınan gençler için nefes alabilecekleri tek yer amatör spor kulüpleri ve bu kulüplerimizin altyapılarıdır. Devlet derhal bu hizmeti veren amatör spor kulüplerine ivedi olarak destek vermeli, altyapıda lisanslı oyuncu sayısı kadar teşvik etmeli, amatör spor kulüplerinin varlıklarını daha sağlıklı sürdürebilmeleri için gerekli şartları yasalarla da garanti altına almalıdır. Daha sağlıklı nesiller yetişmesi için günümüz şartlarında spor ve amatör kulüplerimizin varlığı bence daha da büyük önem taşımaktadır. Büyük bir bölümünü okul öğrencilerinin oluşturduğu amatör spor kulüplerinin altyapılarında forma giyen futbolcuların sağlıklı spor yapabilmeleri için özellikle antrenman saatleri konusunda amatör kulüp temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak, bu konuda hizmet veren sivil toplum kuruluşları harekete geçirilmeli, bu komisyonunun çocukların eğitim ve sporu birlikte yürütebilmeleri adına görüşleri alınmalı, bunlar dikkate alınarak hayata geçirilmelidir. Okuldan kalan gününün bir bölümünü bilgisayar ve cep telefonunda geçiren gençliğimiz maalesef giderek asosyalleşmekte, toplumdan kopmakta ve sanal bir dünyaya mahkum edilmektedir. Bunu aşmanın en önemli yolu sporu öğrencilerimizin hayatına sokmaktan geçmektedir. Spor yapan bir öğrenci hem üzerindeki fazla enerjiyi atmakta, hem yoğun ders müfredatı arasında nefes almakta, hem de sanal dünyanın esiri olmaktan kurtularak topluma da daha sağlıklı yetişen bireyler olarak katılmaktadır. Artık spor ve eğitim gençlerimiz için tercih olmaktan çıkarılıp birlikte yürütülmesi için de devletin iktidarıyla ve muhalefetiyle toplanıp ortak bir paydada birleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bugünün gençleri yarın karşımıza spor kültürü olmayan, özgüvenden, birlikte hareket etme duygusundan uzak, kolektif düşünemeyen, toplumdan kopuk, içine kapanık bireyler olarak karşımıza çıkacaktır. Gençlere yapabileceğimiz en büyük iyilik eğitim sisteminin yeniden gözden geçirilmesi, sporun gençlerin geleceği üzerindeki etkilerinin de araştırılarak gereken değerin verilmesidir.

 

Bu haber 1105 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

TEPECİKSPOR HAKEMİ GEÇEMEDİ

TEPECİKSPOR HAKEMİ GEÇEMEDİ Duayen yazarımız Veli Doğru 1-1 sona eren B.Çekmece Tepecik- Esenler Erok maçı sonrası çarpıcı analizler yaptı

BEKLEYENLER KAZANDI/ VELİ DOĞRU YAZIYOR

BEKLEYENLER KAZANDI/ VELİ DOĞRU YAZIYOR Süper Amatör Ligde grup maçlarının sonuna yaklaşıyoruz. Play Off oynayacak takımlar hemen hemen belli oldu gibi. Se...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi