İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


TENİS DÜNYANIN EN GÜZEL SPORU

TENİS DÜNYANIN EN GÜZEL SPORU

Tarih 29 Mart 2018, 13:00 Editör İskender Kordu

Tenis sporunun bölgemizde önde gelen isimlerinden biri o. Aynı zamanda Avcılar Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği üyesi olan İstanbul Tenis Eğitim Spor Kulübünün hem başkanı Hakan Ramazan Yılmazdan söz ediyoruz.

“TENİS DÜNYANIN EN GÜZEL SPORU”

 

Tenis sporunun bölgemizde önde gelen isimlerinden biri o. Aynı zamanda Avcılar Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği üyesi olan İstanbul Tenis Eğitim Spor Kulübünün hem başkanı Hakan Ramazan Yılmaz’dan söz ediyoruz.

 

Sizlerle bu röportajda biraz da futbolun dışına çıkarak tenis sporunun bugün hem bölgemizde hem de ülkemizde geldiği noktayı Yılmaz’la birlikte masaya yatırdık. Ortaya da dolu dolu bir tenis röportajı çıktı. Sorularımıza büyük bir samimiyetle yanıt veren Yılmaz tenisin kamuoyunda bilenin aksine zengin sporu olmadığını söyledi.

“SİZ HİZÇ 18 YIL AİLENHİZLE BİRLİKTE PAZAR KAHVALTISI YAPMAZ MISINIZ?”

HABER EKSPRES: Tenisin İstanbul’da ve bölgemizdeki yeri nedir? Neden dünya çapında tenisçi yetiştiremiyoruz? Bu konuda devletin tenise yeterince destek verdiğini düşünüyor musunuz?

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Tenis gelişmekte olan bir spor. İstanbul bölgesinde de Anadolu yakası ve Avrupa yakasında çeşitli kulüpler bu işi yürütüyor. Kulüplerin dışında tenisin bireysel olarak oynandığını da düşünürsek herkesin yapabileceği bir spor aktivitesi. Tenis sporu skor ve sistem açısından diğer sporlardan çok farklı ve sporcuyu çok yıpratıcı bir durumu söz konusu. Türkiye’de aile alışkanlıklarına bakıldığında bu spor çok zorlanıyor ileriye gitmek için. Neden böyle söylüyorum. Siz hiç 18 yıl hiç ailenizle birlikte bir Pazar kahvaltı yapmaz mısınız? Ben yapmadım. Çünkü tenis sürekli çalışmayı ve sürekli hazır olmayı gerektiriyor.

Bu sebeple Türk aile yapısı bu konuda çok zorlanıyor. Dünya standardında bir tenisçi çıkarmak en az 10 yıl bir emek gerektiriyor. Etrafınızda 10 yıl bayram, tatil demeden çalışacak ve çok üst düzey sporcu olmayı hayal edebilecek kaç kişi var acaba? Bu yüzden kendine has zorlukları olan ama bunun yanısıra dünyanın en güzel sporu. Son yıllarda spor tesisi yapılması ne kadar pozitif bir çalışma olsa da bu spor tesislerini yönetmek, işletmek, ilerisi 10 yılını planlamak insana yatırımla geçiyor. Devlet insana yatırım yaparken çok eksik kalıyor. Dolayısıyla yalnızca tenis değil diğer bütün spor dallarında aksak hizmet veriyor.

“TENİS HER BÜTÇEYE HİTAP EDER”

HABER EKSPRES: Tenisin zengin sporu olduğuna katılıyor musunuz?

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Tenis algı olarak zengin sporu olarak gözükmekle beraber herkesin oynayabileceği bir spor. Tenisin neresinde olacağına karar verirseniz eğer profesyonel olmak istiyorsanız diğer bir deyişle aynen bir işyerini açmak gibi yatırım yapmanız gerekiyor. Üst düzey kaliteli bir kafeterya açmak ne kadara mal oluyorsa profesyonel tenisçi olmak için de yaklaşık olarak maliyet gerekir. Profesyonel olunca da dünyadaki örnek çok açık. Kazanılan paralar çok açık. Buna karar verecek sizsiniz. Diğer bir konuysa tenis dipsiz bir kuyudur. Herkese hitap eder. Her bütçeye hitap eder. Eğer halısahalarda futbolla karşılaştırmak gerekirse bir halısahanın kiralama ücretini 150, maksimum 150 olduğunu düşünürsek tenis kortu kiraları 25 TL ile 60 TL arasındadır. Sizce hangisi daha uygun. Sizce hangisi zengin sporu oluyor şu anda.

“KENDİMİZİ ŞANSLI HİSSEDİYORUZ”

HABER EKSPRES: Son yıllara baktığınızda tenis sporuna olan ilginin artığını mı, azaldığını mı düşünüyorsunuz?

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Tenis sporuna ilgi her gün daha fazla artıyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi futbolun çok kirlenmiş olması. Hatta sponsor firmalar futboldan çıkıp farklı branş arayışı içindeler. Bu sebeple kendimizi şanslı hissediyoruz. Umarım kulübümüz adına yeni sponsorlar buluruz. Ayrıca Türkiye Tenis Federasyonu ile yaklaşık olarak 5 yıl önce benim yürüttüğüm tenisi projesi tenisin halka tanıtılması açısından etkili oldu. Bu sayede insanlar tenis sporuna daha fazla ilgi ve alaka duymaya başladılar.

“TENİS FEDERASYONU İLE KOORDİNELİ HAREKET EDİYORUZ”

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: İstanbul Tenis Eğitim Spor Kulübü olarak sizleri de oldukça aktif görüyoruz. Her yıl önemli etkinliklere imza atıyorsunuz. Sizleri bu konuda da oldukça gönüllü görüyoruz.

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Öncelikle Türkiye Tenis Federasyonu ve İstanbul Tenis Eğitim Kulübü koordineli olarak hareket etmekte. Sistem gereği bir yıl önceden tüm turnuvalarımızı, faaliyetlerimizi ocak ayında bir sene sonrası için hazırlayıp ilan ediyoruz. Bu da diğer spor branşlarına göre daha ileride olmamızı sağlıyor. Çünkü bugünden bir yıl sonra yapacağımız organizasyonu biliyoruz. Organizasyonlar çeşitli kategorilerde gerçekleşiyor. Bu kategoriler yaklaşık 7 farklı çeşitte oluyor. Önnek vermek gerekirse kategori 1, kategori 2, kategori 3, hafta sonu, puansız, özel kategori gibi turnuvalar olmaktadır.

“KESİNLİKLE TENİSİN ÖNÜ AÇIK”

HABER EKSPRES: Tenisin Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsunuz. 5 ya da 10 sene sonrasında neler görüyorsunuz?

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Önümüzdeki 5 yıl içinde erkek tenisinde 5 tenisçimiz ilk 150 içine girecek. Bunu açıklamak lazım. İlk 150 bazı insanlar tarafından komik gözükebilir fakat tenis klasman sistemi, sıralaması o kadar acımasız ve yıpratıcı ki Türkiye dışında ilk 100 içinde olan tenisçi olan her ülke çok büyük başarılı addedilir. Bayanlarda da 4 tenisçi ilk 150 içinde yer alacaktır. Kesinlikle tenisin önü açık.

“ÇOK ÇALIŞACAKLARINI BİLMELERİ GEREKİYOR”

HABER EKSPRES: Tenisçi olmak isteyen gençlere neler tavsiye edeceksiniz? Sizce tenisçi olmak isteyen bir sporcu bu spora kaç yaşında başlamalı ve nasıl bir eğitimden geçmelidir?

HAKAN RAMAZAN YILMAZ: Tenis ideal başlama yaşı 7 yaştan başlar. Yalnızca tenis değil tüm sporlarda 10 Bin saat kuralı geçerlidir. Bu da yaklaşık 10 yıla tekabül etmektedir. 17 yaşından itibaren de sistem gereği profesyonel olup olmayacaklarına karar vermeleri gerekir. 7 yaşında başlayan bir oyuncu dolayısıyla 17 yaşında profesyonel olup olmayacağına karar vermek zorundadır. İlk 5 yıl 12 yaşına kadar tenisin temel becerilerinin öğrenimi, 12 yaşından itibaren turnuvalara katılım, turnuvalarda oynama, turnuvalara hazırlık 14 yaşına kadar. 15 yaşından itibaren uluslararası turnuvalarla beraber, yerel turnuvalarda profesyonel olma yolunda yürüme. Ailelere tavsiyede bulunmak lazım. Çünkü bu işte başarılı olmak için erken başlamaları gerekiyor. Çok çalışacaklarını bilmeleri gerekiyor. Tüm bunların yanısıra hayatlarında karşılaşıp tat alabileceği en güzel spor olduğunun farkında olmaları gerekiyor. Yaşı ilerlemiş gençlerde de bu spor tabi ki başlanabilir. Daha önce söylemiştik tenisin dipsiz bir kuyu olduğu ve herkese hitap ettiğini. Onlar da seviyelerine uygun tenis karşılaşmaları sağlık için tenis mücadeleleri, sosyalleşmek için tenis turnuvaları, kişisel disiplin için tenis antrenmanları yapabilirler.

Haber ve röportaj: İskender KORDU

Bu haber 2641 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DİĞER SPOR DALLARI

DEMİRORDUNUN GÖZÜ 2.LİGDE

DEMİRORDUNUN GÖZÜ 2.LİGDE Avcılarda federe olan Demirorduspor voleybolda faaliyetlerine başladı.

DR. AKGÜNDEN VOLEYBOLA DEV DESTEK

DR. AKGÜNDEN VOLEYBOLA DEV DESTEK B.Çekmece Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgünden Kadınlar 1.Liginde mücadele eden B.Çekmece Voleybol Akademiye dev ...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi